Logo
0 ks
za 0,00 Kč
Nákupní košík je prázdný
Potřebujete poradit? Neváhejte nás kontaktovat.
  • Štítky blogu
Novinky
11.12.2018
Datum - Novinka č.1
Ke každému u nás zakoupenému detektoru nabízíme 2 hodiny školení v terénu.   číst celé
Zobrazit všechny novinky
  1. Úvod
  2. Poradenství
  3. Test detektoru kovů Minelab Vanquish 440
17.01.2021

Test detektoru kovů Minelab Vanquish 440

Test detektoru kovů Minelab Vanquish 440

Na testování 440 jsem se hodně těšil a tak jsem ji takříkajíc nepustil nikomu dalšímu. Od začátku se mi tento detektor s takřka stejným výkonem jako má 540, pokud je tedy osazená menší 25 cm 2D cívkou, velice líbil a to, co tahle mašinka za necelých 9.000 Kč předváděla, byla nehoráznost.

Řada hledačů se vždy ptá, zda má 440 blíže k 340 nebo 540. Na to bych asi mohl odpovědět hned v úvodu, jednoznačně k 540. Ano je zde malý rozdíl ve výkonu a také zde chybí některé funkce a vysílač pro bezdráty. Ale přesto, pokud vezmu v úvahu dosahy a citlivost je to v této ceně opravdu ufo.

Stejně jako celá řada i Vanquish 440 používá technologii Multi IQ, kde 5 pracovních frekvencí v rozpětí 5 až 40 kHz pracuje současně. Na rozdíl od Equinoxů, kde Minelab prozradil použití frekvencí 5, 10, 15, 20 40 kHz. U Vanquishe se složení těchto 5 frekvencí mění v závislosti na zvoleném režimu. Z logiky věci je tak jasné, že třeba režim šperky bude mít větší váhu na vysoké pracovní frekvence a relik na ty nízké atd. Přesné složení frekvenciív jednotlivých režimech je ale neveřejný údaj :-)

zarovka - upozorněníKdyž pracují frekvence současně, je to multifrekvence. Pokud se dají pouze jednotlivé frekvence přepínat, rozhodně to multifrekvece není. Kouzlo toho, že detektor pracuje současně na několika frekvencích je v tom, že máte stále vynikající dosah a citlivost na všechny typy a velikosti cílů, tak jako byste detektor s jednotlivou frekvencí danou lokalitu prošli 5x… s pěti různými frekvencemi. I když ani pak nelze dosáhnout takové přesnosti vyhodnocení a tak skvělých separačních vlastností.

Test Vanquishe 440

Praxe v terénu

Trochu technický úvod máme za sebou a je čas se podívat do terénu. Konstrukce detektoru se mi velice líbí. Navazuje historicky na konstrukce jakou měli Minelab Explorer a E-trac, se kterými jsem toho nachodil opravdu hodně. Vtipně vyřešená loketka, která jde i vyndat a nasadit z druhé strany je pak bonus navíc aby byl detektor ještě kratší. S detektorem může bez problému chodit i hledač s výškou 200 cm aniž by se musel hrbit,  já sám mám 198 cm a neměl jsem problém.

Základní sonda se kterou je detektor dodáván má rozměr 25 cm. Sonda má krytku a je vodotěsná. Pro lokality kde hledám a co (po většinou drobné Ag mince v železem zamořených lokalitách) je takřka ideální. Má výborný poměr mezi dosahem a separací a věru není tak problém s ní celý den sbírat broček za bročkem a nebo středy z brokospodků a to i přesto, že na každé mávnutí dostáváte hned několik odpovědí od železných cílů.

Box detektoru kovů Minelab Vanquish 440

Nastavení detektoru

Přístroj používá 4 základní programy: mince, relik, šperky a vlastní. Osobně používám především režim šperky. Ten pro hledání drobných stříbrných mincí považuji za jednoznačně nejlepší. Při hledání v lese jsem ale používal relik a i s ním bylo chování detektoru skvělé.

Co se dá jednoznačně doporučit je používat minimálně ze začátku (osobně neustále) režim All Metal (podkůvka). Prostě si dobře poslechnout všechny cíle včetně těch železných. Tady se dá pozastavit u audio odpovědi. 440tka používá velice příjemný tří ton a železo má deflautně nastavenou nižší hlasitost.

Tudíž abych to nastavení shrnul:

Na pole: režim šperky, citlivost jednu nebo dvě čárky pod maximum. Zapnout režim All Metal (podkůvka). Hlasitost dle preference.

Na řadě lokalit jsem ale chodil na maximálná citlivost. Pokud detektor viděl zem, tzn. že sonda byla otočená k zemi, byl i v takovém nastavení jako beránek, a to i přesto, že okolo bylo hned několik dalších detektorů používajících multifrekvenci a v kapse jsem měl stále telefon. Ačkoli chodím opravdu hodně na sluchátka, v testu 440 jsem většinu času strávil poslechem reproduktoru. Regulace hlasitosti je dostatečná a detektor je dobře slyšet i v poměrně silném větru.

Do lesa: režim relik, citlivost jednu čárku pod maximum, režim All Metal (podkůvka)

Z uvedeného je jasné, že nastavení detektoru zvládne opravdu každý. V podstatě nejde nic zkazit i když by se někdo snažil. Na videu se můžete podívat na vychytávku jak si do „vlastního“ režimu přenést nastavení programu, který rádi používáte a dále si ho pak upravit. Na některých lokalitách s výrazně železitou půdou má smysl si zavřít jeden segment zleva (železo), čímž eliminujete to, že se vám občas ozývá zem. To už ale záleží hodně na preferenci a stylu jakým chodíte.

Tak jako u všech Minelabů i zde platí, že pohyb by měl připomínat pomalu se pohybujícího starého pána, který kosí trávu. Sonda 1 až 2 cm nad povrchem a při každém pohynu byste měli překrýt 1/3 proskenovaného povrchu z pohybu předchozího. Je docela fajn, se při hledání hezky narovnat , alespoň si neničíte záda a dělat drobné krůčky a poctivě mávat.

Hodnocení

Celá řada Vanquish se neuvěřitelně povedla a jak jsme již několikrát různě psal, to že detektory v této ceně dostaly technologii Multi IQ je něco zcela vyjímečného. Detektor je krásně lehký a musím říce, že i díky 25 cm 2D cívce v ruce nádherně sedí a chození s ním je vysoce návykové. Pro mě, který již více jak dva roky chodí řadu Equinox, byla neuvěřitelná také přesnost vyhodnocení a v podstatě naprostá shodnost s jedničkovými režimy u Equinoxe. Od samého začátku jsem tak okamžitě věděl, co jednotlivá čísla znamenají a co můžu pod cívkou čekat.

Při testování jsem zkusil několik typů lokalit, ale nejvíce času jsme strávil na čerstvě podmítnutých polích v Polabí, což znamená poměrně vysoké mineralizace, hodně železa a také spousty klacků (zbytků volejky). Na řadě lokalit se dalo chodit na plno a rozhodně se dá pochválit minimální mikrofonnost cívek (cinkání o klacky, mokrou trávu, doubky atd.).

Na rozdíl od naprosté většiny detektorů v této ceně Vanquish bravurně dává i velice drobné cíle (bročky, středy brokospodků atd.). Samozřejmě díky tomu pro něho není problém detekovat ve velice slušných hloubkách také oboly apod. a to při stejném vyhodnocení jako dostanete u Equinoxe!

K detektoru v podstatě nemám výhrady. Občas se někdo ozve s výtkou na trochu větší žravost (alkalické baterie mi vydrží cca 10 až 12 hodin). To je trochu asi daň za výkon. Na druhou stranu s kvalitními nabíječkami jsou tady kluci, co nachodí takřka 20h. Mám od Vittoria slíbeno, že když najde čas , napíše článek o správném používání nabíječek a nabíjecích baterií. Pokud se k tomu dostane tak ho obratem uveřejníme. S Vanquishem 440 si v pohodně zahledá i hodně zmlsaný profík a rozhodně si to užije! A při současné ceně 8.790 Kč vč. DPH je opravdu velice těžké najít lepší detektor pro začínající a pokročilé hledače.

Elmara

Video - Nastavení detektorů kovů řady Vanquish

Na videu najdete nastavení všech tří detektorů kovů Minelab Vanquish plus řadu dalších vychytávek.

Líbil se článek? Sdílejte ho s přáteli
Vytvořeno na Eshop-rychle.czEshop-rychle.cz