Logo
0 ks
za 0,00 Kč
Nákupní košík je prázdný
Potřebujete poradit? Neváhejte nás kontaktovat.
  • Štítky blogu
Novinky
19.10.2022
Detetektor kovů Minelab Manticore novinka roku 2022 od výrobce detektorů MINELAB
Přijímáme telefonické  předobjednávky na nový detektor kovu Minelab Manticore. Do Evropy by měl dorazit na přelomu listopadu a prosince 2022.  číst celé
11.12.2018
Datum - Novinka č.1
Ke každému u nás zakoupenému detektoru nabízíme 2 hodiny školení v terénu.   číst celé
Zobrazit všechny novinky
  1. Úvod
  2. Poradenství
  3. Nastavení detektorů
  4. Nastavení Equinox 600 a Equinox 800

Nastavení Equinox 600 a Equinox 800

Minelab Equinox je detektor kovů, kde by nastavení nemělo dělat problém nikomu. Detektor není nijak složitý a i v základních nastaveních je jeho výkon excelentní. Přesto jsme při nedávném testování na Moravě narazili na několik přístrojů, které jejich majitelé chodili nastavené v režimech, které bychom opravdu netypovali. Z tohoto důvodu nyní uvedeme několik nastavení, ve kterých v současné době chodíme a zároveň popíšeme alespoň základní souvislosti proč detektor nastavovat tak, jak ho nastavujeme.

Nastavení podle Elmary

Pole plné železa: Tady je hned v úvodu třeba říci, že není pole jako pole. Zatímco v anglosaském světě jsou pole čistá, v tom naše je v nich doslova všechno. Pravděpodobně to souvisí s nějakou větší úctou k půdě. Proto na našich polích je třeba nastavit režim park, který počítá s tím, že cílů bude větší počet. Tento režim, stejně jako všechny ostatní, má dvě možnosti nastavení. Tady platí, že volba č.1 dává větší váhu na nižší pracovní frekvence a volba č.2 na ty vyšší. Převedeno do praxe. ..volba č.1 bude klidnější a o něco méně citlivá na ty nejdrobnější cíle, volba č.2 bude citlivá i na ty nejmenší předměty.

Řekněme tedy, že naše vybrané pole je plné železa, a to co nás zajímá jsou drobné stříbrné mince v ornici. Vybraný režim by pak měl být Park 2.

Další položkou nastavení je pracovní frekvence. Z dosavadních testů se nám ukázalo, že detektor v podstatě vždy chodí nejlépe v režimu multifrekvence. Osobně bych jednotlivou frekvenci volil pouze v určitých hodně specifických případech.

Nastavení diskriminace. V továrním nastavení režimu Park 2 je železo úplně zavřené. Dá se tak chodit, ne že ne. Ale pokud máte funkci Iron bias velice nízko, v rozpětí od 0 do 2, je lepší si železa nechat trochu pootevřená. Nechávám si tak zavřená pouze čísla -9 až -6. Vše ostatní chci mít možnost vnímat.

Poznámka: Základní pochopení vztahu mezi diskriminací, nastavením rychlosti obnovy a funkcí Iron bias Vám přinese výrazně lepší výsledky. Pokud se tak pohybuji v lokalitě s velkým množstvím železného odpadu, kde se snažím detekovat drobné barevné cíle co nejhlouběji, bude moje nastavení vypadat asi takto: diskriminaci železa nastavenou tak, že neslyším cíle -9 až -6, rychlost obnovy 5, Iron bias maximálně 2. Takovým nastavením docílíte vysoké citlivosti a dosahu i na ty nejdrobnější cíle na hranici dosahu, zároveň bude separace na takové úrovni , že nebudete míjet ani barevné cíle, které jsou velice blízko železných předmětů.

Tudíž celkové nastavení Pole plné železa – malé cíle bude asi takové: Citlivost 22-20, multifrekvence, zavřená čísla -9 až -6, odladit poloautomaticky zem, threshold tak, abyste ho lehounce slyšeli (podstatné pro detekci větší cílů a předmětů na hranici dosahu), Iron bias 0 až 2, rychlost obnovy 5. Plus nezapomeňte vždy na začátku hledání odladit interference.

Já mám rád detektor co nejklidnější

Park 1, Pole 1:  je řada hledačů, kteří preferují především co nejklidnější průběh hledání. Pro ně, řekl bych, jsou tyto dva režimy jako dělané. Pouze tak platí, že Park 1 použijete v místech s velkým množstvím železa, Pole 1 v místech, kde je odpadů méně.
Detektor i v těchto dvou režimech výrazně převyšuje vše, co jste doposud měli v rukou, ale nebudete se muset trápit kopáním plíšků 2x2 mm v 5 cm a podobných radostí, které Vás neminou, když chodíte ve 2jkových režimech. Určitě se tak nikdo nemusí bát, že by minul i tu nejmenší minci.

Nastavení pro ležérní odpočinkovou hledačku je asi takové: Park 1, citlivost 22 (většinou není potřeba snižovat), iron bias 2, rychlost obnovy 4, diskriminace zavřená od -9 po -4.

Je také potřeba říci, že u všech režimů si nastavuji audio diskriminaci tak, aby číslo 1 bylo signalizované jako železo. Pod tímto číslem se ozývají především koksy, které prolezou přes filtr. Něčí zkušenost může být jiná, ale za mě… ID 1 nemá smysl kopat.

Poslední věcí, kterou bych rád speciálně zmínil, je odladění půdy. Použít se dá automatický režim, poloautomatický a ruční. Automat je pouze do míst, kde se rychle mění mineralizace. Ve všech ostatních používejte nastavení poloautomatické a nebo ruční. Poloautomat funguje bezvadně. Najdete kus čistého místa, držíte tačítko a pumpujete. GBčko se srovná během několika vteřin a můžete vyrazit. Je potřeba také zmínit, že odladění pro 1čkové a 2jkové režimy vychází úplně jinak. Pokud tak přepnete z režimu 1 na režim 2, vždy odlaďte znovu GB.

Tolik asi na úvod ode mě vše a v příštím díle to již uděláme pro mírně pokročilé s vychytávkami jak na čediče atd.

Elmara

Equinox podle Habána

Njn Equinox .. Co k tomu říct.. Minelab Equinox je konečně detektor co mě po dlouhé době baví! Má novou technologii, možnosti nastavení, které umožní velkou variabilitu.Snažil jsem se za pár hledání otestovat a nastavit si co možná nejpřijatelnější nastavení, které by mě vyhovovalo. Jakožto věrný Minelabák jsem chodil s Xterrou, SEčkem E-tracem a s CTX3030. Na těch multifrekvencích jsem se naučil používat multitón a tak mě vyhovuje i na Equinoxu. Pocitově mě přijde, že je nejlepší na separaci a dává dostatek informací k rozpoznání velkých hlubokých želez - radlic a podobných bazmeků.

V současné době nejvíc používám: PARK2 nebo POLE2.Samozřejmě multifrekvenci. Odladění interferencí provedu automatem a pokud mě vyhodí vysoké číslo nebo velký mínus tak ručně stáhnu na 2 nebo 3 pokud není zarušená. Na vysokých číslech jsou nějaké ty filtry a v normálních podmínkách jsou zbytečné a detektor "přiškrcují" Použití vysokého čísla je dobré na čedičích, kde to dost pomáhá. Odladění země provádím v allmetalu v poloautomatickém odladění. Volume každému co ráčí a v podmenu nastavuju volume železa na 4 , abych ho slyšel, ale aby nerušilo. Threshold nastavuju na hranici slyšitelnosti a v hlubokém tónu.Počet tónů používám multitón a tón železa nastavuju na nejhlubší co jde. Diskriminační  vzorec zavírám od -9 po -6 .Tone break měním jen u železa a to tak, že ho nastavuji až do 1 vzhledem k tomu, aby se do toho schoval koks, který v 99% na 1 je. IRON BIAS mám stabilně na 1. Jediné, co občas obměňuju je rychlost a to od 5 do 8 podle stupně zabordelení. 7,8 samozřejmě trochu ubere na dosahu, ale zjistíte najednou, že je těch želízek na máchnutí né pět , ale třeba devět :-)

Hodně z mého pohledu je důležité trefit správnou rychlost mávání s detektorem. Vždy mě to chvilku trvá, ale když to trefím, tak se k dost prokvikům nevracím. Díky nízkému nastavení IRON BIAS samozřejmě zachutná nějaké to železo, ale velké věci už mám naposlouchané - stačí ve správné rychlosti pomalu couvnout s cívkou a proflákne se to na okamžik zvukem železa, samozřejmě ve sluchátkách, bez sluchátek je to hůř slyšitelné.

V rodinné výzbroji máme i Equinox 600 a musím konstatovat, že chodí hodně podobně. Nastavení u 600ky používám defakto stejné jako u 800ky. Jen rychlost díky méně možnostem na 3.
Nastavení kamaráda Pavla je defakto stejné, jen používá 5 tónů a upravuje TONE BREAK u železa do 1 a další tón do 13 a na tom rozmezí tedy od 2 do 13 si dává hlubší tón "bublák", po kterém se mu stýská u malých Ag z CTXka.

Líbil se článek? Sdílejte ho s přáteli
Vytvořeno na Eshop-rychle.czEshop-rychle.cz