Logo
0 ks
za 0,00 Kč
Nákupní košík je prázdný
Potřebujete poradit? Neváhejte nás kontaktovat.
  • Štítky blogu
Novinky
11.12.2018
Datum - Novinka č.1
Ke každému u nás zakoupenému detektoru nabízíme 2 hodiny školení v terénu.   číst celé
Zobrazit všechny novinky
  1. Úvod
  2. Poradenství
  3. Nastavení detektorů
  4. Nastavení Equinox 600 a Equinox 800

Nastavení Equinox 600 a Equinox 800

Minelab Equinox je detektor kovů, kde by nastavení nemělo dělat problém nikomu. Detektor není nijak složitý a i v základních nastaveních je jeho výkon excelentní. Přesto jsme při nedávném testování na Moravě narazili na několik přístrojů, které jejich majitelé chodili nastavené v režimech, které bychom opravdu netypovali. Z tohoto důvodu nyní uvedeme několik nastavení, ve kterých v současné době chodíme a zároveň popíšeme alespoň základní souvislosti proč detektor nastavovat tak, jak ho nastavujeme.

Nastavení podle Elmary

Pole plné železa: Tady je hned v úvodu třeba říci, že není pole jako pole. Zatímco v anglosaském světě jsou pole čistá, v tom naše je v nich doslova všechno. Pravděpodobně to souvisí s nějakou větší úctou k půdě. Proto na našich polích je třeba nastavit režim park, který počítá s tím, že cílů bude větší počet. Tento režim, stejně jako všechny ostatní, má dvě možnosti nastavení. Tady platí, že volba č.1 dává větší váhu na nižší pracovní frekvence a volba č.2 na ty vyšší. Převedeno do praxe. ..volba č.1 bude klidnější a o něco méně citlivá na ty nejdrobnější cíle, volba č.2 bude citlivá i na ty nejmenší předměty.

Řekněme tedy, že naše vybrané pole je plné železa, a to co nás zajímá jsou drobné stříbrné mince v ornici. Vybraný režim by pak měl být Park 2.

Další položkou nastavení je pracovní frekvence. Z dosavadních testů se nám ukázalo, že detektor v podstatě vždy chodí nejlépe v režimu multifrekvence. Osobně bych jednotlivou frekvenci volil pouze v určitých hodně specifických případech.

Nastavení diskriminace. V továrním nastavení režimu Park 2 je železo úplně zavřené. Dá se tak chodit, ne že ne. Ale pokud máte funkci Iron bias velice nízko, v rozpětí od 0 do 2, je lepší si železa nechat trochu pootevřená. Nechávám si tak zavřená pouze čísla -9 až -6. Vše ostatní chci mít možnost vnímat.

Poznámka: Základní pochopení vztahu mezi diskriminací, nastavením rychlosti obnovy a funkcí Iron bias Vám přinese výrazně lepší výsledky. Pokud se tak pohybuji v lokalitě s velkým množstvím železného odpadu, kde se snažím detekovat drobné barevné cíle co nejhlouběji, bude moje nastavení vypadat asi takto: diskriminaci železa nastavenou tak, že neslyším cíle -9 až -6, rychlost obnovy 5, Iron bias maximálně 2. Takovým nastavením docílíte vysoké citlivosti a dosahu i na ty nejdrobnější cíle na hranici dosahu, zároveň bude separace na takové úrovni , že nebudete míjet ani barevné cíle, které jsou velice blízko železných předmětů.

Tudíž celkové nastavení Pole plné železa – malé cíle bude asi takové: Citlivost 22-20, multifrekvence, zavřená čísla -9 až -6, odladit poloautomaticky zem, threshold tak, abyste ho lehounce slyšeli (podstatné pro detekci větší cílů a předmětů na hranici dosahu), Iron bias 0 až 2, rychlost obnovy 5. Plus nezapomeňte vždy na začátku hledání odladit interference.

Já mám rád detektor co nejklidnější

Park 1, Pole 1:  je řada hledačů, kteří preferují především co nejklidnější průběh hledání. Pro ně, řekl bych, jsou tyto dva režimy jako dělané. Pouze tak platí, že Park 1 použijete v místech s velkým množstvím železa, Pole 1 v místech, kde je odpadů méně.
Detektor i v těchto dvou režimech výrazně převyšuje vše, co jste doposud měli v rukou, ale nebudete se muset trápit kopáním plíšků 2x2 mm v 5 cm a podobných radostí, které Vás neminou, když chodíte ve 2jkových režimech. Určitě se tak nikdo nemusí bát, že by minul i tu nejmenší minci.

Nastavení pro ležérní odpočinkovou hledačku je asi takové: Park 1, citlivost 22 (většinou není potřeba snižovat), iron bias 2, rychlost obnovy 4, diskriminace zavřená od -9 po -4.

Je také potřeba říci, že u všech režimů si nastavuji audio diskriminaci tak, aby číslo 1 bylo signalizované jako železo. Pod tímto číslem se ozývají především koksy, které prolezou přes filtr. Něčí zkušenost může být jiná, ale za mě… ID 1 nemá smysl kopat.

Poslední věcí, kterou bych rád speciálně zmínil, je odladění půdy. Použít se dá automatický režim, poloautomatický a ruční. Automat je pouze do míst, kde se rychle mění mineralizace. Ve všech ostatních používejte nastavení poloautomatické a nebo ruční. Poloautomat funguje bezvadně. Najdete kus čistého místa, držíte tačítko a pumpujete. GBčko se srovná během několika vteřin a můžete vyrazit. Je potřeba také zmínit, že odladění pro 1čkové a 2jkové režimy vychází úplně jinak. Pokud tak přepnete z režimu 1 na režim 2, vždy odlaďte znovu GB.

Tolik asi na úvod ode mě vše a v příštím díle to již uděláme pro mírně pokročilé s vychytávkami jak na čediče atd.

Elmara

Equinox podle Habána

Njn Equinox .. Co k tomu říct.. Minelab Equinox je konečně detektor co mě po dlouhé době baví! Má novou technologii, možnosti nastavení, které umožní velkou variabilitu.Snažil jsem se za pár hledání otestovat a nastavit si co možná nejpřijatelnější nastavení, které by mě vyhovovalo. Jakožto věrný Minelabák jsem chodil s Xterrou, SEčkem E-tracem a s CTX3030. Na těch multifrekvencích jsem se naučil používat multitón a tak mě vyhovuje i na Equinoxu. Pocitově mě přijde, že je nejlepší na separaci a dává dostatek informací k rozpoznání velkých hlubokých želez - radlic a podobných bazmeků.

V současné době nejvíc používám: PARK2 nebo POLE2.Samozřejmě multifrekvenci. Odladění interferencí provedu automatem a pokud mě vyhodí vysoké číslo nebo velký mínus tak ručně stáhnu na 2 nebo 3 pokud není zarušená. Na vysokých číslech jsou nějaké ty filtry a v normálních podmínkách jsou zbytečné a detektor "přiškrcují" Použití vysokého čísla je dobré na čedičích, kde to dost pomáhá. Odladění země provádím v allmetalu v poloautomatickém odladění. Volume každému co ráčí a v podmenu nastavuju volume železa na 4 , abych ho slyšel, ale aby nerušilo. Threshold nastavuju na hranici slyšitelnosti a v hlubokém tónu.Počet tónů používám multitón a tón železa nastavuju na nejhlubší co jde. Diskriminační  vzorec zavírám od -9 po -6 .Tone break měním jen u železa a to tak, že ho nastavuji až do 1 vzhledem k tomu, aby se do toho schoval koks, který v 99% na 1 je. IRON BIAS mám stabilně na 1. Jediné, co občas obměňuju je rychlost a to od 5 do 8 podle stupně zabordelení. 7,8 samozřejmě trochu ubere na dosahu, ale zjistíte najednou, že je těch želízek na máchnutí né pět , ale třeba devět :-)

Hodně z mého pohledu je důležité trefit správnou rychlost mávání s detektorem. Vždy mě to chvilku trvá, ale když to trefím, tak se k dost prokvikům nevracím. Díky nízkému nastavení IRON BIAS samozřejmě zachutná nějaké to železo, ale velké věci už mám naposlouchané - stačí ve správné rychlosti pomalu couvnout s cívkou a proflákne se to na okamžik zvukem železa, samozřejmě ve sluchátkách, bez sluchátek je to hůř slyšitelné.

V rodinné výzbroji máme i Equinox 600 a musím konstatovat, že chodí hodně podobně. Nastavení u 600ky používám defakto stejné jako u 800ky. Jen rychlost díky méně možnostem na 3.
Nastavení kamaráda Pavla je defakto stejné, jen používá 5 tónů a upravuje TONE BREAK u železa do 1 a další tón do 13 a na tom rozmezí tedy od 2 do 13 si dává hlubší tón "bublák", po kterém se mu stýská u malých Ag z CTXka.

Líbil se článek? Sdílejte ho s přáteli
Vytvořeno na Eshop-rychle.czEshop-rychle.cz